Genel Başkanımızın Mesajı

2016 yılı bahar döneminde Avrasya Dosyası Dergisi’ nin yayın hayatına yeniden merhaba diyoruz. Aktörler değişsede herzaman yüksek bir tempoyla devam eden sosyo-politik dinamikler, sadece ülkemiz için değil aynı zamanda bölgesel ve küresel politikaların da temel belirleyicisi olmaya devam etmektedir. Bu nedenle konunun alt bileşenlerini oluşturan, paradigma ve parametreleri şekillendiren bütün alanlarda hızlı ve güvenilir bilgilerin üretilmesi günümüzde daha da önemli hale gelmiştir. Avrasya Dosyası’ nın bu bağlamda toplumumuza önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum.

Türkiye’ yi çevreleyen kuşaktaki çatışma ve kriz noktalarının ortaya çıkardığı yeni dinamikler doğal olarak ilk önce ülkemizin ve bölgedeki diğer ülkeleri yakından etkilemektedir. Halen başta Suriye krizine bağlı göç olgusu, terör ve enerji ekopolitiği olmak üzere yaşanan süreçlerin orta ve uzun vadede de karşımızda önemli sorun alanları olarak durması ihtimal dahilindedir. Bu sorun alanlarının daha büyük çatışma ve mücadele polemiği oluşturmadan çözümlenebilmesi için bölgesel ve küresel iş birliği yönünde gayretlerin arttırılması gerekmektedir. Avrasya Dosyası’ndaki araştırma, inceleme ve analizlerin bu gayretleri  olumlu yönde arttıracağını umuyorum.

Bu vesile ile okuyucularımıza ve yayında emeği geçen herkese teşekkür eder Avrasya Dosyası’nın yeni yayın hayatının  hayırlara vesile olmasını temenni ederim.

Şaban GÜLBAHAR

Avrasya Bir Vakf
ı

Genel Başkanı