Rusya’nın Hipersonik Silahları

ABD yerküreyi egemenliği altına almıştır ve donanması Rusya’nınkinden üç kat daha büyüktür. Dahası, Pentagon, yüzlerce ve geniş kapasiteli yük gemisinden oluşan geniş kara kuvvetleri birimlerini konuşlandırmak üzere stratejik bir kumandanlık kurmuştur. Tüm bu gemiler, oldukça güçlü seferi donanma grupları içinde ve uçak gemileri, karada ve havada ilerleyebilen gemiler ve birliklerin ve askeri ekipmanın deniz konvoyları etrafında örgütlenmektedir.

 

Avrupa ve Asya’ya konuşlandırılan birliklerle, müttefik devletlerin ordularıyla, ABD, Rusya’nın işgalinin tetiğini çekip ateşleyebilir. Dolayısıyla Rusya’nın yeni askeri doktrinine göre, Rusya’nın güvenlik gruplarının önündeki en büyük risk, Amerikan seferi donanma gruplarıdır ve bunlar Rusya sınırına işgal birliklerini taşıyabilir.

 

Farklı türde anti-balistik koruma türleri, ABD’nin seferi donanma gruplarını ve birliklerin ulaştırma gemilerinden iniş bölgelerini korumaktadır. İlk tür; ABD destroyerleri ve kruvazörleri AEGIS üzerine yerleştirilmiş ve SM-3 blok 1 b ile silahlandırılmış AEGIS donanma sistemi ve biri Polonya diğeri de Romanya’da bulunan balistik-karşıtı kalkanlardır. İkincisi; ABD donanma güçlerinin mobil THAAD sistemi olup, iniş bölgelerinin korunmasına yöneliktir. Buna ek olarak, 35.000 metre yükseklikte güzergahlarının nihai aşamasında bulunan füzelere karşı füze-karşıtı yeteneklere sahip olan Patriotlar gibi mobil ve uzun menzilli uçak-karşıtı füze bataryaları söz konusudur.

 

Rus uzmanların hipersonik araçlar üretmeye başladıkları temel dayanak; Amerika’nın anti-balistik füzelerinin atmosferde (35.000 – 80.000 metrede) uçan herhangi bir roketi durduramaması ve Rusya’nın, ABD’nin aksine, çok güçlü bir dizi roket motoruna sahip olmasıdır. Örneğin Pentagon ve NASA, eğer Rusya RD-180 roket motorlarını gönderemiyorsa, yörüngeye uydu gönderemez. Rusya, 2018 yılında başlayacak şekilde, bu zafiyetin en güvenli panzehrini üretme aşamasındadır. Bunu da hipersonik muharebe yoluyla gerçekleştirecektir. Hava araçları, havadaki hızlarına göre şu şekilde sınıflandırılmaktadır: subsonik (1,220 km/s hızın altında – Mak ses hızı 1) süpersonik (Mak ses hızı 1 ila Mak ses hızı 5 arasında –6000 km/s’a kadar) ve hipersonik (Mak ses hızı 5 ila Mak ses hızı 10  arasında – 12,000 km/s’a kadar).

 

Rusya’nın hiper-sonik silahları

 

Rusya’nın başlıca hipersonik silahı; uzay teknesi Yu-71’den fırlatılmaktadır (Proke 4202) ve 6000 – 11200 km/s hızla, 5500 km mesafedeki testler sırasında ve 80.000 metre altında seyir irtifasında uçmuş; tırmanması için bir roket motorundan sürekli güç almış; manevralar yapmış ve gezingesinde viraj almıştır. Uzay teknesinde mekânsal olarak bağımsız nitelikte savaş başlıklarının olduğu tahmin edilmektedir. Bunların otonom güdüm sistemleri, hava-kara füzeleri Kh-29 L/T ve T Kh-25’e benzemektedir. Her ne kadar nükleer savaş başlıkları taşıyabilse de, uzay teknesinde konvansiyonel savaş başlıkları bulunacak ve bunlar normal şartlarda nükleer güce sahip Rus denizaltılarından fırlatılan bir roketle tahrik edilecektir.

 

Yu-71’den fırlatılan hipersonik silahın bir diğer varyantı; Rus askeri ulaştırma uçağı Il-76MD-90A’dan (II-476) fırlatılanlar olacaktır. Füzenin yakıtının %50’si sadece havaya kalkışta ve yükseliş esnasında harcandığı için, kitlesel fırlatıcı ve uzay teknesi, nükleer güçle çalışan denizaltılardan fırlatılmak için kullanılan roket taşıyıcının %50’sini oluşturmaktadır.

 

Hipersonik uzay teknesinden farklı olan ikinci silah türü; Zirkon 3M22 füzesidir ve deniz devriye uçağından fırlatılmaktadır. Zirkon’un Mak 6.2 hızı vardır (6500 km/saat) ve 30.000 metre yükseklikte çalışmakta, kinetik enerjisinin etkisi ise, havadan gemiye ve gemiden gemiye füzelerinkinden 50 kat daha yüksektir.

 

Hipersonik savaş konsepti

 

Rusya’nın yeni askeri doktrini; Amerikan işgal filosuna yönelik bir saldırının üç dalga, üç sıra halinde gerçekleşeceğini belirtmektedir. Dolayısıyla, Amerikan seferi donanma gruplarının kendilerini Baltık denizinin Rusya kıyısı yakınlarına konuşlandırması önlenmektedir. Hipersonik silahların ilk dalgası, Atlantik’in orta yerinde nükleer güçle çalışan Rus donanmaları üzerinde ayarlanan uzay teknelerinden oluşmaktadır ve Atlantik’ten Avrupa’ya geçmeye başladıklarında ABD’nin seferi donanma gruplarıyla mücadele etmeye başlamaktadır. Amerikan donanma gruplarının Atlantik’i geçmeleri için 7-8 güne ihtiyaçları vardır. Uçak Il-76MD-90A maksimum 6300 km uçuş mesafesine sahiptir ve havada tahrik edilebilmekte, birkaç saat içerisinde Atlantik Okyanusu’nun ortasına ulaşabilmektedir.

 

Eğer ilk dalga hedefleri yok etmiyorsa, hipersonik silahların ikinci dalgası, Atlantik Okyanusu’nun doğu kıyısından 1100 km ötede yer aldıkları sırada ABD donanma grupları üzerine fırlatılacaktır. Bu saldırı, Barents Denizi veya Kuzey Kutup Dairesi ve Beyaz Deniz yakınlarında yer alan Plesesk stratejik füze üssündeki Rus denizaltılarla gerçekleşecektir.

 

Hipersonik saldırının üçüncü dalgası ise, Skagerrak boğazında oldukları sırada (Kuzey Denizi’nden Baltık Denizi’ne geçerken) Amerikan donanma gruplarına yönelik olarak fırlatılacak olan 3M22 Zirkon füzeleriyle gerçekleştirilecektir. Buradaki varsayım ise; NATO’nun Rusya’ya Baltıklar üzerinden saldırmasıdır. Eğer Amerikan seferi donanma grubu Karadeniz’e yönelirse, Boğazlar ve Çanakkale’deki üçüncü dalga hipersonik silahların hedefi olacaktır.