Var olmak için milli sanayi şart

TC Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü, Ulusal Strateji Merkezi (USMER), Avrasya Stratejik Araştırmaları Merkezi (ASAM) ve İkitelli OSB'nin düzenlediği Milli Teknoloji Hamlesi Paneli açış konuşmalarıyla başladı.

'STRATEJİK YAKLAŞIM SERGİLENMELİ'

İkitelli OSB Başkan Vekili Nuri Konak konuşmasında sürdürülebilir büyüme ve yerli ve milli teknoloji için stratejik yaklaşım sergilenmesi gerektiğini belirtti. İkitelli OSB olarak milli üretimin artması için ellerinden gereken desteği verdiklerini söyleyen Konak, şunları söyledi:

"Güçlü Türkiye için üretim şart. Bunu kalkınma politikası olarak benimsemeli Türkiye. Sadece enflasyonla mücadele kalıcı bir çözüm değil. Sanayide dijital dönüşüm için doğru teknolojilere yatırım yapmalı, milli tedarikçilere destek vermeli, yerli teknoloji kullananlar desteklenmeli. Savunma sanayinde yüzde 70 seviyesine yükseldi Türkiye. Tüm dallarda gelişim arzu ediyoruz. Türkiye hedeflerine milli ve yerli üretimle, teknolojiyle ulaşabilir."

'TÜRKİYE, MİLLİ ÜRETİM MİLLİ GÜVENLİK DEDİ'

Usmer İstanbul İl Başkanı Ferit İlsever, Türkiye'deki 1990'lardan beri süren sıcak paraya, borçlanmaya fayalı ekonomik sistemin çöktüğünü vurguladı. Bu gerçeğin devletin tüm kurumlarınca kavrandığını belirten İlsever, şöyle devam etti:

"Türkiye artık Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde Cumhuriyet ilkelerinin yönlendireceği yeni döneme girmiştir. Milli güvenlik ve milli üretim ekonomisi kararı alınmıştır, artık uygulamalar konuşulacak. Fikir, düşünce aşamasından Milli Hükümete doğru ilerliyoruz."

'ANLAMSIZ TARTIŞMALARI BIRAKALIM'

ASAM Başkanı Murat Doğanay da konuşmasında dünyanın geleceğinde bilginin önemine değindi. Dünyada artık siber savaşların konuşulduğunu belirten Doğanay, şöyle konuştu: "2025 dijital devrim için bir milat olacak. Biz buna ne kadar hazırız? Bilgi üretimi hayatın merkezinde yer almaya başladı. Anlamsız tartışmaları artık bir yana bırakıp bir yerden başlamamız gerekiyor"

'HEPİMİZ AYNI GEMİDEYİZ'

Sanayi ve Teknoloji İstanbul İl Müdürü Yüksek Mimar Ümit Ünal, konuşmasında milli mücadelemizin başlangıcının 100. yılında Samsun'da siyasi parti liderlerinin Cumhurbaşkanlığının davetiyle bir araya gelmesini hatırlatarak panelde hepimiz aynı gemideyizin iz düşümünün görüldüğünü vurguladı. "Yerli ve milli dönüşüm beka meselemizdir" diyen Ünal, “Suriye ve Irak üzerinden Türkiye'ye yapılan kuşatmalar bile sanayide yerli ve milli dönüşümün beka meselesi olduğunu tek başına göstermesi bakımından önemli” vurgusunu yaptı. Ünal, şu ifadeleri kullandı:

"Ege ve Doğu Akdeniz'de küresel güçlerin kuşatmasını görüyoruz. Türkiye hakkını almadı diyen, destek verek kimseyi gördünüz mü? Bugün burada çok değişik sesler, eleştiriler olacak. Türkiyemizi büyütmek için ama... Küresel kuşatmaya karşı milli şuur, milli ahlak, teknolojiyle durursak Türkiye'yi yeryüzünde sarsacak hiçbir emperyalist güç yoktur. Hepimiz aynı gemideyiz."

Milli teknoloji ve yerli üretimi teşviklerle desteklediklerini belirten Ünal, yerli ve mili üretimin öneminin Afrin operasyonunda görüldüğünü ifade etti. Ünal, şunları belirtti: "Donanımından yazılımına Türk mühendislerin yerli üretimi ile Afrin'de operasyonlarda başarılar gösterdik. 2023'e giderken yeni Türkiye, güçlü Türkiye için güvenliğimize, uluslararası siyesete, kültürümüze önem veriyoruz. Var olanla yetinmiyor, sanayide büyük atılım gerçekleştiriyoruz.”

'F35 GERGİNLİĞİ YERLİ ÜRETİMİN ÖNEMİNİ GÖSTERDİ'

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Aselsan Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İbrahim Özkol, savunma sanayinde milli dönüşümü anlattı. Özkol, ülkemizin stratejik konumunun ve son yaşanan S-400 alımı ile F35 gerginliğinin Türkiye'ye yerli üretimi gerekli kıldığını belirtti. Aselsan'ın yerli üretim için yaptığı çalışmalardan bahseden Özkol, Türkiye'nin en büyük sorunlarından birisinin de yetişmiş insan kaynağı olduğunu vurguladı. ABD'de sadece bir teknoloji şirketinde 240 bin kişinin çalıştığını, Türkiye'de ise toplam 30 bin kişinin çalıştığını belirten Özkol şöyle devam etti: “Teknolojik bağımsızlık için alt yüklenicilerin gelişmesi de önemli. Alt teknolojiler geliştirmezseniz devamlılığınız olmaz. Sanayi gelişimi için doğru ekoistemi kurmak önemlidir. Geleceğin teknolojilerinde lider olmak için milli ütetim, altyapı oluşturma ve insan kaynağı yetiştirmeli, yol haritaları oluşturmalıyız.”